26.9.2016
Nejnižší možnou odměnou, kterou zaměstnavatel musí zaměstnancům zaplatit za odvedenou práci, je minimální mzda. Podle zákona by ale většina profesí měla brát více a tato hranice pro ně neplatí.
Nejnižší přípustnou odměnu nařizuje nařízení vlády, od ledna 2016 činí 9900 Kč v hrubé mzdě, v přepočtu vychází na 58,7 Kč za hodinu. Kromě běžného zaměstnaneckého poměru se vztahuje také na DPČ a DPP, nezáleží ani na tom, zda je pracovní poměr stanoven na dobu určitou či neurčitou. I v souběžných pracovních poměrech máte vždy nárok alespoň na minimální mzdu.
Minimální mzda se vztahuje na standardní pracovní dobu v rozsahu 40 hodin týdně. Zkrácení týdenní pracovní doby bez snížení mzdy se týká nepřetržitého třísměnného provozu, dvousměnného provozu, horníků… Ve všech těchto i některých dalších případech se minimální hodinová mzda zvyšuje, a to úměrně ke zkrácení pracovní doby. Do výše minimální mzdy se nezapočítávají přesčasy, práce navíc a některé další situace. Při práci na zkrácený úvazek se minimální mzda poměrně krátí.
Pokud mzda v některém měsíci výše té minimální nedosahuje, je zaměstnavatel rozdíl povinen doplatit. Bez ohledu na nižší výkonnost, ať už zaviněnou nebo vámi nezaviněnou.
Při práci v podnikatelské sféře bez kolektivní smlouvy o mzdových podmínkách a odborů musí zaměstnavatel kromě minimální mzdy dodržovat ještě hranice zaručené mzdy. Ta zohledňuje náročnost, složitost a odpovědnost daného druhu práce. Existuje osm kategorií prací, přičemž každá má stanovenu vlastní hranici zaručené mzdy. Danou profesi a její zařazení do jedné z kategorií lze vyhledat vždy v příloze nařízení vlády o minimální mzdě. Na odpovídající zaručenou mzdu mají pak nárok všichni zaměstnanci, kteří vykonávají práci této kategorie.
Zásadním rozdílem je, že zaručená mzda se (na rozdíl od minimální mzdy) uplatňuje pouze v klasickém pracovním poměru. Pokud pracujete na DPP nebo DPČ, nemáte na ni ze zákona nárok. Jste státními zaměstnanci? Pak pro vás platí ještě trochu jiný systém. Nedostáváte mzdu, nýbrž plat, a vedle mzdy minimální a zaručené se na ně uplatňuje ještě systém platových tarifů.
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.