Chcete si vzít úvěr? Co vše by měla obsahovat smlouva? To se dozvíte v zákoně o spotřebitelském úvěru 257/2016 Sb. Její náležitosti ošetřují § 104 ─ § 111.
§ 104 uvádí, že smlouva o spotřebitelském úvěru musí mít písemnou formu a obsahovat informace uvedené v dalších paragrafech, a to zřetelně a výstižně. Ovšem nesplnění těchto povinností nemusí mít za následek neplatnost smlouvy! Jedno vyhotovení je neprodleně po uzavření smlouvy dle § 105 poskytnuto spotřebiteli. Návrh smluvních podmínek i textu smlouvy je spotřebiteli předložen v dostatečném předstihu.
Nezbytné informace uvedené ve smlouvě upřesňuje § 106. Jaké to jsou? Především tyto:
Důsledky porušení požadavků na formu a obsah smlouvy o spotřebitelském úvěru se zabývá § 110. Dozvídáme se v něm, jaké jsou důsledky neodpovídajících či nepřesných údajů ve smlouvě. Může se například stát, že smlouva o spotřebitelském úvěru obsahuje informaci o roční procentuální sazbě nákladů, která je nižší, než odpovídá skutečnosti. V tomto případě se sníží celková částka i zápůjční úroková sazba tak, aby odpovídaly RPSN uvedené ve smlouvě. V tomto paragrafu je také stanoven postup v situaci, neobsahuje-li smlouva písemné informace stanovené zákonem.
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.