Dnes je čtvrtek 21.listopad, svátek má Albert
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Dlouhodobý investiční produkt: novinka podporovaného spoření na stáří

Na důchod si můžeme spořit několika cestami. Vedle penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření je to i investiční životní pojištění. Od ledna 2024 se k nim přidal dlouhodobý investiční produkt: DIP. Jaká má pravidla, co u něj stát podporuje a kde se dá sjednat?

Co je dlouhodobý investiční produkt

Pod pojmem Dlouhodobý Investiční Produkt, neboli DIP, chápejte investice na stáří. Ale ne všechny. Legislativa stanovuje, kdo smí DIP nabízet, jak a do čeho se tu smí investovat a jak dlouho musí DIP trvat, aby se na něj vztahovala podpora v podobě úlevy na dani z příjmu. Ty mohou dělat až 7 200 Kč každý rok.

Ostatní pravidla jsou stejná jako u dalších investic, především tzv. časový test pro osvobození od daně z příjmů, nebo možnost realizované ztráty. Pamatujme, že investice není spoření. Zatímco o spoření u banky nemůžete přijít, a dokonce vám banka vždycky musí připsat, co slíbila ve smlouvě (v sazebníku), u investice je to jinak. Sice je tato investice pojištěna pro případ krachu finanční instituce, ale ne proti realizované ztrátě.


Jaká jsou pravidla pro získání daňových výhod z DIP

Stát spoření na stáří v podobě DIPU podporuje daňovou úlevou. Každý rok lze z daňového základu odečíst až 48 000 Kč, které jste vložili do DIPu. To znamená snížení daně až o 7 200 Kč každý rok. Od zaměstnavatele lze na DIP získat příspěvek, přitom do výše 50 000 Kč ročně z něj zaměstnavatel nemusí odvést daň, zdravotní a sociální pojištění. Souhrn 48 000 a 50 000 Kč platí v součtu pro všechny produkty spoření na stáří.

Abyste tyto výhody mohli čerpat, musí být DIP smluvně uzavřen na alespoň 10 let a alespoň do 60 let věku. Navíc jej musíte sjednat jedině u finanční instituce, která je licencovaná k poskytování tohoto investičního produktu.

Co když podmínky nedodržíte?

Co když budete své peníze potřebovat dřív než v 60 letech? Peníze lze samozřejmě vybrat kdykoliv. To je ovšem porušením podmínek DIPu, následované okamžitou ztrátou všech daňových výhod, tudíž i nutností dodanit již využité odpočty. Ale pouze za posledních 10 let, i pokud jste je uplatňovali déle.

Jak se z DIPu vybírá a co se při výběru daní?

Jakmile trvá DIP déle než 10 let a do více než 60 let věku, lze z něj začít beztrestně vybírat. A to jak jednorázovým výběrem, tak i postupně. Na DIPu lze „spořit“ i po šedesátce, není nijak věkově omezený. Platí zde časový test, takže ani jednorázový výběr se po desetiletém trvání DIPu nijak nedaní (na rozdíl od penzijního spoření/připojištění).

V případě předčasného úmrtí přechází celá smlouva buď obmyšlené osobě, nebo do dědického řízení. Bez dodaňování a bez vracení čehokoliv do státní pokladny (jak se dědí penzijní spoření/připojištění, si můžete přečíst tady).

U koho si DIP sjednat?

Dlouhodobý investiční produkt smějí sjednávat jen společnosti, které k tomu získaly oprávnění od České národní banky. Legislativa říká, že to smí být jen:

  • banka
  • spořitelní a úvěrní družstvo
  • obchodník s cennými papíry
  • investiční společnost
  • samosprávný investiční fond.

Jaká rizika s sebou DIP nese?

DIP je investice. Nese v sobě proto všechna běžná rizika investic, i když drobně snížená. Legislativa nastavuje investiční oblast, kam DIP smí. V tomto případě ji nechala o dost širší, než je tomu u penzijního spoření/připojištění. Stále však DIP zůstává investicí, nikoliv spořením.

Raději DIP nebo „penzijko“?

Dlouhodobý investiční produkt a penzijní spoření/připojištění se vzájemně nevylučují. Své úspory můžete rozložit mezi oba produkty, nebo investovat i mimo jejich působnost. Připomeňme, že penzijní spoření nabízí tzv. předdůchod, což u DIPu možné nebude. U DIPu očekávají dborníci o něco zajímavější zhodnocení.


6.2.2024






Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček