Spořicí účet je druh bankovního účtu, který slouží ke shromažďování a zhodnocování volných finančních prostředků. Je vhodný pro držení finanční rezervy na nečekané výdaje. Úrokovou sazba bývá obvykle vyšší než na běžném účtu. Lze ho založit jako samostatný bankovní produkt nebo si jej zřídit k běžnému účtu.
Bezpečnost
Zhodnocení peněz probíhá bezpečně, neexistují žádná významná rizika spojená spojená s jeho využíváním. Peníze na spořicím účtu jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 EUR, stejně jako u běžných účtů.
Likvidita
Hotovost je vysoce likvidní, protože spořící účty jsou zpravidla bez výpovědní lhůty na rozdíl od termínovaných vkladů) a je tedy možné peníze převádět okamžitě. Existují i spořící účty s výpovědní lhůtou trvající od několika dnů až po jeden rok, ale nejsou tak časté.
Úrok
Úrok bývá vyšší než na běžném účtu, ale nižší než na termínovaném vkladu. Pohybuje se kolem 1,5 - 6 %. Úroková sazba zpravidla nebývá fixní, ale průběžně se mění v závislosti na aktuální repo sazbě ČNB. U některých druhů spořících účtů bývá výše úroku závislá také na vložené částce. Může být stanoven minimální a maximální vklad, při kterém daný úrok platí.
Některé banky úrokovou sazbu u spořicích účtů dělí na základní a bonusovou, kdy základní sazbu je garantovaná, ale bonusová se může kdykoliv měnit. Bonusová sazba může být vázaná na splnění různých podmínek například na využívání jiných produktů v bance, na výši obratu na běžném účtu či na využívání platební karty.
Náklady
Spořící účty jsou u většiny bank bez poplatků za vedení a převody. Připsaný úrok je ihned zdaněn srážkovou daní ve výši 15 % (pokud majitelem účtu není firma či podnikatel).
Pro obsluhu spořicího účtu a provádění převodů platby mezi běžným a spořicím účtem se obvykle využívá internetového bankovnictví nebo mobilní aplikace poskytované bankou. Převody na běžný účet mohou být i automatické (pomocí trvalého příkazu).