Termínovaný vklad je zvláštní druh spořicího účtu, který slouží ke garantovanému zúročení volných finančních prostředků, které vkladatel po určitý čas nepotřebuje. Na rozdíl od klasického spořicího účtu má termínovaný vklad fixní úrokovou sazbu a sjednání na pevně stanovenou dobu. Částku lze vložit jednorázově a nechat ji úročit po dobu několika týdnů, měsíců nebo let.
Podle této doby se termínované vklady dělí na krátkodobé s délkou od sedmi dní do 1 roku, střednědobé s délkou od dvou do tří let a dlouhodobé s délkou od tří let a výše. Platí zde úměra, že čím déle se peníze zhodnocují, tím vyšší je úroková sazba.
Tato sazba je buď fixní (stejná po celou dobu) nebo pohyblivá (mění se podle vyhlašování sazeb ČNB a situace na trhu).
Termínované vklady se dělí na dva typy: jednorázové a revolvingové termínované vklady. Jednorázový termínovaný vklad má předem pevně stanovenou lhůtu, částku vkladu i úrokovou sazbu. Po uplynutí stanovené lhůty jsou prostředky s úroky vyplaceny a dále se neúročí. Naopak revolvingový termínovaný vklad se v případě, že klient po stanovené lhůtě vklad nevybere, automaticky obnovuje. A to na stejnou dobu a s úrokovou sazbou, která odpovídá bankovní sazbě v den obnovení. Revolvingový termínovaný vklad se tedy liší od jednorázového tím, že se po uplynutí sjednané doby dojde k jeho automatickému obnovení.
Výhody termínovaného vkladu:
Nevýhody termínovaného vkladu: