Dnes je čtvrtek 21.listopad, svátek má Albert
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Insolvenční rejstřík - co to je, jak žádat o výpis

18.1.2019 - Co to je Insolvenční rejstřík ◾ Kdo a jak může žádat o výpis ◾ Kdo tento rejstřík využívá?

• Co je insolvenční rejstřík a kdo jej provozuje?

Insolvenční rejstřík je veřejný informační systém obsahující informace o konkrétních dlužnících a jejich insolvencích a slouží všem, kteří potřebují získat přehled či informace o případných insolvencích, a to ať už svých nebo např. potenciálních obchodních partnerů.

Insolvenční rejstřík provozuje Ministerstvo spravedlnosti a je přístupný zde: justice.cz

• Jaké informace a jak dlouho jsou v insolvenčním rejstříku zaznamenány?

Obsahuje seznam insolvenčních správců (tj. osob, které nakládají s dlužníkovým majetkem tak, aby byly uspokojeny věřitelovy pohledávky), seznam dlužníků a insolvenční spisy, přičemž pro každého dlužníka je veden jeden spis. Soud, který se konkrétním případem zabývá, do rejstříku vkládá chronologicky dokumenty a další informace ohledně jeho rozhodnutí v insolvenčním řízení; insolvenční rejstřík je tedy i doručovacím systémem.


Insolvenční rejstřík je veřejný doručovací a informační systém Ministerstva spravedlnosti. Nalezneme v něm jak seznam dlužníků a jejich spisy, tak i seznam insolvenčních správců. Je zdarma přístupný na justice.cz


Existují ovšem i takové informace či dokumenty, které podléhají (někdy dočasnému) utajení, a které nejsou v rejstříku zaznamenány. Některé informace zase nemusí být zveřejněny na žádost žadatele o insolvenci, ten ale musí tuto svoji žádost patřičně zdůvodnit.

Tyto informace se v insolvenčním rejstříku uchovávají po dobu 5 let od nabytí právní moci rozhodnutí o skončení insolvenčního řízení. Jestliže se však jedná o ukončení řízení na základě zamítnutí insolvenčního návrhu, jeho zastavení pro nedostatek podmínek pro řízení atp., má dlužník právo si zažádat o vyškrtnutí i rejstříku po uplynutí 3 měsíců ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o skončení řízení. Soud je pak povinen vymazat dlužníka do 15 dnů od doručení jeho žádosti.

• Kdo a jak může žádat o výpis?

Jedná se o veřejný rejstřík, informace v něm jsou tedy přístupné všem občanům, tedy Čechům i cizincům. Vyhledávat v insolvenčním rejstříku tedy může kdokoliv.

Jak na to? Máme více možností:

  • Vyhledávání na justičním portálu Ministerstva spravedlnosti justice.cz. Vyhledávání není zpoplatněno. V insolvenčním rejstříku jsou vedeni pouze dlužníci, proti kterým bylo insolvenční řízení zahájeno po 1. lednu 2008. Údaje o starších insolvencích jsou přístupné v Evidenci úpadců
  • Na pobočce Czech POINTu. Využijte této možnosti, jestliže potřebujete úředně ověřený výpis z rejstříku. Jedná se o zpoplatněnou službu: za první stránku je účtováno 100,- Kč, za každou další započatou pak 50,- Kč.

• Pro koho je v praxi užitečný přístup do insolvenčního rejstříku?

Insolvenční rejstřík je užitečným kontrolním a doručovacím nástrojem jak pro dlužníka, tak pro věřitele. Využít jej můžete, pokud potřebujete zjistit, v jakém stavu se nachází Vaše insolvence. Poslouží Vám ale také v případě, kdy nemáte s insolvencí nic společného, a potřebujete si jen „prolustrovat“ Vašeho případného budoucího (nejen) obchodního partnera, abyste se takto vyhnuli nepříjemným důsledkům, které by na Vás jeho úpadek měl.




Více informací

Podrobné informace o Insolvenčním rejstříku naleznete na webu justice.cz






Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online. Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5 000, 10 000 či 20 000 Kč nalezente ihned na této stránce.



Registry v ČR

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »


Typy půjček

Kategorie půjček