Dnes je čtvrtek 21.listopad, svátek má Albert
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Jak nezůstat v důchodu s prázdnou kapsou

Důchody v Česku jsou pod hlubokým průměrem důchodů v Evropské unii a do budoucna nelze očekávat výraznější zlepšení. Naopak miliardové dluhy v důchodovém fondu spíše předurčují, že úroveň důchodů ještě klesne. Jak nezůstat v důchodu s prázdnýma kapsama? Pokud nechcete živořit s pár tisíci korun měsíčně, budete se muset spolehnout pouze sami na sebe.

Užívejte v důchodu života

Nejlépe je začít se spořením na důchod od začátku produktivního věku, nejpozději v padesáti letech. Jak ukazují zkušenosti finančních konzultantů, dnešní padesátníci mají často naspořeno několik set tisíc korun, což je zajímavá rezerva na stáří. S penězi navíc si můžete užít cestování, vrátit se ke svým koníčkům nebo si dopřát různé radovánky, které život nabízí.

Penzijní připojištění

Zajímejte se již teď, kdy a za jakých podmínek půjdete do důchodu. Je ale více než pravděpodobné, že než odejdete do penze, pravidla výpočtu důchodů se změní, a k lepšímu to rozhodně nebude. Ukládejte si už nyní peníze na důchod a uzavřete smlouvu na doplňkové penzijní spoření. Když si budete šetřit 2 000 Kč měsíčně, dostanete od státu nejvyšší možný příspěvek 2 760 Kč za rok a uspoříte na dani z příjmu až 12 000 Kč ročně.

Práce na smlouvu

Vyplácí Vám zaměstnavatel část nebo celou mzdu tzv. načerno? Pak se krátíte o výši důchodu. Jakmile nemá Česká správa sociálního zabezpečení zaevidován Váš příjem, nemá Vám z čeho vypočítat penzi. Pokud si nejste jisti, zda Váš zaměstnavatel za Vás platí pojištění, jednou za rok máte právo podat písemný dotaz, jakou dobu důchodového pojištění a částku máte evidovanou pod Vaším jménem.

Životní pojištění se spořicí složkou

Na důchod si můžete šetřit i životním pojištěním se spořicí složkou, kdy část peněz směřuje do fondů k investování. Zatímco u kapitálového životního pojištění jde do fondu ke zhodnocení pouze malá část příspěvků, u investičního životního pojištění odchází větší část na spoření. Sami si vybíráte, do jakých fondů investujete, ovšem nikdy nemáte garantovaný výnos.

Akcie a fondy

Zajímavý způsob zhodnocení volných peněžních prostředků nabízí akcie. Chce to ale nějaké zkušenosti nebo využít služeb brokerských společností. Nezapomínejte na to, že akcie sice mohou přinést nejvyšší výnosy, ale patří mezi riziková aktiva. Další možností je spořit si na důchod investicí do fondů. Je na Vašem uvážení, jakou si zvolíte rizikovost fondu a jakou investujete částku. Plusem je okamžitá výplata vložených prostředků, mínusem pravidelné poplatky fondům.

Nemovitosti

Nemalou pozornost si zaslouží investice do nemovitostí. Tu můžete realizovat i bez vlastních finančních prostředků. Za hypotéku si kupte nemovitost, nabídněte ji k pronájmu a úvěr splácejte z nájemného. Po uhrazení půjčky Vám zůstane výdělečná nemovitost a zisk z pronájmu, popřípadě peníze z prodeje.




Dlouhodobý investiční produkt: novinka podporovaného spoření na stáří

Na důchod si tedy můžeme spořit několika cestami. Vedle penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření je to i investiční životní pojištění. Od ledna 2024 se k nim přidal dlouhodobý investiční produkt: DIP. Jaká má pravidla, co u něj stát podporuje a kde se dá sjednat? Podrobnosti o dlouhodobém investičním produktu naleznete zde.





Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti