Bez topení se v našich klimatických podmínkách jen těžko obejdeme. Jak ale neprotopit zbytečně moc peněz?
Důležitá je už konstrukce domu. U novostaveb a během rekonstrukcí se už na tepelné úspory dbá více. Čím vytápět? Pro každou stavbu existuje jiné optimální řešení. Roli hraje nejen konstrukce domu, ale i požadavky a životní styl jeho obyvatel spolu s dostupností onoho konkrétního paliva. Pro pasivní dům nebývá problém elektrické vytápění, pro starší venkovský dům se ale více vyplatí tepelné čerpadlo s vyšší počáteční investicí. Ve větších novostavbách se doporučuje tepelné čerpadlo v kombinaci s podlahovým vytápěním. Je-li v domě plynová přípojka, doporučují odborníci kondenzační kotel na zemní plyn. Rozhodně ale nejde o vyčerpávající výčet moderních řešení, je jich daleko více.
Jednou z variant je vyměnit starý kotel za nový. Získat se na něj dá i dotace. Nemusí to být ale jediné opatření, někdy to není nutné. A pokud na něm trváte, důkladně vše prostudujte, aby to byla opravdu změna k lepšímu. Neměňte jen proto, že se o tom teď hodně mluví.
Teplo domácnosti většinou předávají radiátory. Je hloupost mít je zakryté nábytkem nebo závěsy, brání to cirkulaci tepla. Taky bychom je měli pravidelně kontrolovat, udržovat v čistotě a odvzdušňovat před každou topnou sezonou.
Nejslabším článkem domu, co se týká ztrát tepla, bývají okna a dveře. Jejich výměnou a utěsněním získáme. Zkuste alespoň samolepicí izolační pásky a termoizolační kartáče pod dveře.
Pokud svítí slunce, roztáhněme v zimě závěsy a žaluzie, vpusťme sluníčko dovnitř. Výhodné je to hlavně u oken orientovaných jižně, jihovýchodně či jihozápadně. Pokud ale slunce zrovna nesvítí, je lepší z hlediska topení mít okna co nejvíce zaizolovaná, v čemž rolety, žaluzie a závěsy pomáhají.
Jak větrat? Krátce, často a intenzivně. Nestihnou se totiž ochladit stěny, ale vzduch se vymění. Pozor na neustále otevřenou ventilačku, znamená zbytečné ztráty tepla. Abyste větrali vždy, jakmile koncentrace CO2 v místnosti dosáhne určité hodnoty, pořiďte si jeho detektor.
Nastavte termostat na teplotu, která je vám komfortní, ale ne zase zbytečně vysoká. Každý stupeň dolů se počítá a projeví později na vyúčtování. Nemusíte doma přece chodit v tričku a kraťasech, stáhněte teplotu o kousek dolů a více se oblečte. V obytné místnosti se doporučuje teplota okolo 21°C, v ložnici o něco méně. V každé místnosti nastavte termostat individuálně. Pozor, aby nebyl blízko nějakého tepelného zdroje nebo okna. A když doma nejste, temperujte s rozumem. Využijte elektronické termoregulační hlavice, díky kterým se dá topení naprogramovat a ovládat chytrým telefonem na dálku.
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.