Pryč jsou časy, kdy se úsporami energie v běžném životě jednotlivce nebo rodiny zabývali jen ekologové a ekologicky smýšlející domácnosti. Současnost nám přinesla skokové zdražení energií, které nutí každého, aby se nad svou spotřebou zamyslel. A že je cenový skok opravdu vysoký!
Pojďme se inspirovat u ekologického hnutí Greenpeace a převezměme od něj tipy k optimalizaci spotřeby, které teď ochrání nejen přírodu, ale i naše peněženky. Optimalizací spotřeby energie se zabývají už dlouho, své tipy rozdělili do několika skupin opatření. Projdeme si je pěkně jedno po druhém.
V oblasti vytápění či chlazení (klimatizace) se dá najít mnoho tipů ke zlepšení vaší spotřeby. Ne všechny jsou uplatnitelné hned – ale nezapomínejme, že energie jsou dlouhodobý problém a že pro jejích budoucí úsporu můžeme využít i různé dotační, podpůrné a dárcovské programy od státu, obce nebo kraje. Pojďme ale už na zmíněné tipy ekologů:
Při ohřevu vody si nechte pomáhat od sluníčka. Též optimalizujte cirkulaci teplé vody v potrubí – s tím poradí zkušený topenář. Problém se týká hlavně bytových domů v případě stálé cirkulace (oběhové čerpadlo).
Prvním a zásadním krokem je pořízení LED žárovek. Ušetří až 90 % energie spotřebované právě na osvětlení vaší domácnosti. Světlo zhasínejte, když v místnosti nikdo není. Případně si pořiďte senzory, časovače, které budou světla ovládat za vás.
I u vaření jsou docela velké ztráty. Zkuste se zaměřit na tyto tipy:
Možná si říkáte, co nového by tak asi ekologové mohli vymyslet s chlazením a mrazením. No, nového jistě ne, ale neuškodí připomenout si obecné pravdy o provozu lednice a mrazáku:
Rozhodně bychom se měli vrátit k tradičnímu sušení prádla na vzduchu. Není potřeba jej ani předpírat a ani prát na příliš vysokou teplotu. Se žehlením se též nemusíte přetrhnout. Pračku perte až plnou, připojit ji můžete k teplé vodě z kolektorů. A co se sprchy týká, ta je vždy úspornější než koupel.
Spotřebiče kupujte s nižší energetickou náročností, pokud možno chytré, které samy dokáží řídit vlastní spotřebu. Nenechávejte elektroniku ve stand-by režimu, minimalizujte drobné spotřebiče na baterie (kartáček na zuby, holicí strojek). Pořiďte si monitory s nižší spotřebou, pokud na PC trávíte více hodin denně. Notebook bude mít vždy nižší spotřebu než stolní počítač (externí monitor k němu můžete připojit také).
Více informací se dozvíte na https://www.greenpeace.org/czech/clanek/15068/jak-na-zdrazovani-energii-40-tipu-jak-setrit-energii-i-vlastni-penezenku/
Publikováno 27.10.2022
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.