Zkušební doba v novém zaměstnání je testem, jak si budou obě strany navzájem vyhovovat. Je práce taková, jakou chci? Zvládám ji dobře? Bude se mnou zaměstnavatel spokojen? Odpovědi na takové a další otázky můžeme během zkušební doby najít, a rozhodnout se, zda zůstaneme, nebo ne. Stejně tak druhá strana má právo posoudit, jestli je zaměstnanec přínosem. Jaká pravidla zkušební doba má?
Nejprve je třeba zdůraznit, že na zkušební dobu nemáte nárok ze zákona. Bývá ale součástí pracovní smlouvy ve většině případů. Tady pozor: když už se na zkušební době dohodnete, vždy to musí být stvrzeno písemně. I při změně pracovní pozice může být sjednána zkušební doba, například při nástupu pracovníka na vedoucí pozici.
Dohoda o zkušební době musí být sjednána nejpozději v den nástupu do zaměstnání nebo v den jmenování do jiné funkce. Toto datum je pak ve smlouvě výslovně uvedeno.
Délka zkušební doby nemusí být vždy stejná. Zákonem stanovená je její maximální délka, a to 3 měsíce u řadového zaměstnance a 6 měsíců u pracovníka na vedoucí funkci. Ta je definována alespoň jedním podřízeným zaměstnancem. Někdy je ale kratší, protože nesmí přesáhnout poloviny sjednané doby pracovního poměru. Dodatečné prodloužení není možné, jsou zde ale výjimky. Při překážkách v práci, a to z jedné či z druhé strany, nebo čerpáním dovolené se zkušební doba automaticky o tyto dny prodlužuje.
Zrušení pracovního poměru v rámci zkušební doby je oboustranně poměrně jednoduché. Dokonce i bez uvedení důvodu. Musí se sepsat zrušení pracovního poměru, který pak skončí druhým dnem, pokud není uvedeno jinak. Potřeba je, aby to bylo provedeno písemně a ještě ve zkušební době, ne když už skončila. Další podmínkou je, že zaměstnanci nesmí být zrušeno zrušení pracovního poměru v rámci zkušební doby v prvních 14 dnech trvání pracovní neschopnosti nebo karantény. Pak by bylo neplatné a zaměstnanec by měl trvat na dalším trvání pracovního poměru, a to písemně, řeší se to soudní cestou do dvou měsíců od data zrušení.
A co říká o zkušební době Zákoník práce? Přesnou citaci zákona můžete najít například zde.
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.