Dnes je čtvrtek 21.listopad, svátek má Albert
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Je možné požádat banku o odklad splátek úvěru kvůli koronaviru?

27.4.2020 – Preventivní opatření proti koronaviru zasáhla občany ČR nejen na osobních svobodách, ale též ekonomicky. Mnoho zaměstnanců kleslo s příjmem na 60 % nebo o práci přišlo, spousta živnostníků šla s příjmy ještě níže, a to i přes fakt, že pro ně stát připravil již spoustu přímé či nepřímé podpory. I proto stát přikázal bankám a nebankovním společnostem, aby na žádost klienta odložily splácení úvěru, a to až na 6 měsíců.

Úroky ovšem mohou po celou dobu takzvaného splátkového moratoria běžet i nadále, navýší celkovou cenu úvěru, jsou ale zastropovány.

Kdo může požádat o splátkové prázdniny?

Odklad splátek neboli splátkové moratorium platí pro všechny - podmínky zasažení koronavirovou krizí do něj vpasovány nebyly. Moratorium bylo přijato formou zákona, takže se nejedná o nařízení ministerstva financí, ale o zákon schválený parlamentem a podepsaný prezidentem, tedy zavazuje například i Českou národní banku.

Kdokoliv chce odložit své splátky na 3 – 6 měsíců, může o to požádat, banka či nebankovka mu musejí vyhovět. Odklad splátek však není automatický, pouze na žádost klienta. To znamená, že dokud o něj spotřebitel nebo podnikatel nepožádá, musí splácet podle splátkového kalendáře.

Jak vypadá odklad splátek u spotřebitelských úvěrů?

Spotřebitelské půjčky (např. i včetně nabankovních půjček bez registru) se odkládají takovým způsobem, že klient nemusí splácet vůbec nic, a to až po dobu šesti měsíců. Během splátkových prázdnin si poskytovatel půjčky ale může nadále účtovat úroky, o které se pak navýší celkové splátky (cena úvěru).

To znamená, že splácení se prodlouží nejen o šest odložených měsíců, ale též o další měsíce, kdy se budou splácet naúčtované úroky. Některé banky (Raiffeisenbank) umožní navýšení následujících splátek, aby se tyto navíc úroky podařilo splatit rychleji. Ale například Česká spořitelna nebo Banka Creditas se rozhodly, že úroky ve splátkovém moratoriu vůbec počítat nebudou.

Jak vypadá odklad splátek u podnikatelských úvěrů?

Tady je situace malinko jiná. Podnikatelé musejí i během splátkového moratoria splácet úroky, odkládá se tedy jen splácení jistiny. Úroky jsou zastropovány na úrovni zákonných úroků z prodlení, tedy 8 % plus repo sazba České národní banky, která je v současnosti 0,75 %, což platí i pro úvěry spotřebitelské.

Jak požádat o splátkové prázdniny?

Na podání žádosti o splátkové prázdniny nejsou žádné centrální stránky, je nutné jednat s tím, kdo půjčku poskytl. Mnohé banky umístily formuláře pro žádost o odložení splátek hned na svou hlavní (domovskou) stránku, jinde je nutno chvilku hledat.

Pokud klient na stránkách poskytovatele úvěru žádost o odklad splátek nenajde, je potřeba kontaktovat společnost na zákaznické lince nebo například emailem a požádat o splátkové prázdniny touto cestou. Lze i papírově, stačí sepsat jednoduchou žádost, v níž klient uvede své osobní údaje a číslo smlouvy, u které o odklad žádá, také na jak dlouho. Odeslat doporučenou poštou.

Vyplatí se odklad splátek všem?

Vzhledem k tomu, že během splátkového moratoria i nadále běží úroky, lze se o výhodnosti tohoto opatření pro klienty jen dohadovat. Kdo má doplatit několik posledních splátek, takže jeho dluh již není vysoký, tam se půjčka na úrocích tolik neprodraží. Ale čerstvě zahájené splácení milionové hypotéky se může díky odkladu splátek setsakramentsky prodražit.





Info: Akutní nedostatek financí je možné vyřešit pomocí půjčky bez doložení příjmů online. Informace o výhodách, nevýhodách a rizicích rychlých půjček do 5 000, 10 000 či 20 000 Kč nalezente ihned na této stránce.



Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček