Dnes je čtvrtek 21.listopad, svátek má Albert
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Krizový management v době pandemie aneb jaký je dopad na české podnikatele?

V jakékoliv krizi, ať je světová, evropská, česká nebo jen podniková, je nutno co nejdříve „naběhnout“ na tzv. krizové řízení. Co to je, jak se vyvíjí v čase a jaká rizika je potřeba v podnikání pokrýt teď, v době končící pandemie? Co dělat, když sami na krizové řízení nestačíte?

Krizový management a koronakrize

Krizový management je řízení podniku či podnikání (ale i jiné instituce, klidně státu) v době trvání problémové situace, která přímo nebo nepřímo ohrožuje podnikatele, podnikání, stát, kraj, a to jak po stránce integrity, tak i ekonomické či jiné stability. U firem se krize nejčastěji projeví jako ekonomická, personální, bezpečnostní nebo v posledních letech krize kybernetická.

A co je krize? Stav, na který nestačí denní operativa, běžný režim.

V případě současné pandemie onemocnění covid-19 jde o krizi pro nás zcela novou, ve zcela nových rozměrech. Nyní je krizový management součástí téměř každé firmy, ale i každého úřadu a celého státu. Situace je nová, a tak v ní dříve fungující přístupy vůbec nemusejí fungovat. Proto teď více než kdy jindy záleží hlavně na komunikaci firmy s okolím, se všemi partnery jak obchodními, tak i se státem.

Hlavní dopady pandemie na rizika podnikání

Ještě před několika týdny bylo jedním z největších rizik úplné uzavření provozu takzvaným lockdownem. Kde byla možnost přejít do home office, stala se rizikem možnost kybernetického útoku, protože zaměstnanci přistupovali na servery zaměstnavatele vzdáleně z domova – a ne všichni měli zaplaceny kvalitní antivirové programy. Toto riziko bude přetrvávat i v budoucnu.

Nyní, když se ekonomika začala zase otevírat a provoz se může vracet do starých kolejí, se jako největší riziko podnikání objevuje nedostatek pracovních sil, kdy se původní zaměstnanci přeškolili na nové profese a pracují pro jiného zaměstnavatele.

Vzhledem k vysoké závislosti naší ekonomiky na dovozu je novým velkým rizikem výpadek dodávek pro výrobu a materiálu potřebného pro poskytování služeb. Samotné riziko koronaviru už není firmami vnímáno tak silně jako ještě v zimě nebo brzy zjara 2021, protože se ukázalo, že pravidelným testováním se toto riziko dá uvnitř firmy eliminovat téměř na nulu.

Hlavní prvky krizového řízení v době pandemie

V jakékoliv krizi, i té současné celosvětové, se musí krizový management zaměřit na následující prvky:

  • plánování
  • vedení
  • organizace práce
  • kontrola
  • personální práce
  • komunikace

V rámci organizace práce je nutno mít stanoveno, co kdo bude dělat a zejména kdo za koho zastoupí v případě nemoci nebo jiného výpadku.

V krizových dobách je nutné opustit plánování dlouhodobé a zaměřit se na krizové operativní krátkodobé plánování, založené na několika pravděpodobných scénářích, které může sledovat i odlišné cíle od plánů dlouhodobých, s hlavní myšlenkou udržet podnik (úřad/stát) v chodu.

Důležitými se stává jak podrobnější zpětná vazba od spolupracovníků, dodavatelů i odběratelů, tak zaměření na podporu psychické odolnosti zaměstnanců, ale i samotného podnikatele. V krizi se upřednostňuje spolupráce s lidmi, kteří mají schopnost rychlé analýzy situace, ale i dobře a jasně komunikovat.

Netroufáte si na krizové řízení?

Možná je pro vás krizové řízení moc velkou výzvou, a tak rádi využijete služeb externího krizového manažera. Jenže to nemusí být tak snadné, protože na něj nemusíte dost prostředků, anebo prostě zrovna žádného neseženete.

Nevěšte ale hlavu a pusťte se do sebevzdělávání, třeba s pomocí online kurzů krizového řízení. Ty se platí buď na měsíční bázi, nebo najednou za počet školených osob – a rozhodně vyjdou levněji než krizový manažer – a navíc vás naučí spoustu zajímavého, co vám už nikdy nikdo nevezme.



Publikováno: 20.9.2021










Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti