Spoléháte na to, že každý měsíc na váš účet přibydou peníze z výplaty? Je to pochopitelné, ovšem tyto peníze bychom neměli brát jako samozřejmost. Jak moc by vaše fungování omezil výpadek příjmu? Máte dostatečnou rezervu, nebo jedete každý měsíc „na doraz“ a žijete od výplaty k výplatě?
I když jste pracovitým a bezproblémovým zaměstnancem nebo úspěšným podnikatelem, přihodit se může leccos. Úraz, nemoc, finanční problémy zaměstnavatele, ztráta zaměstnání a další nepříznivé okolnosti se negativně promítnou do rodinného rozpočtu a měli byste s nimi počítat. Při výpadku příjmu se do potíží dostávají především ti, kteří splácejí nějakou půjčku a také lidé zvyklí na vysoký standard. Nemocenská, podpora v nezaměstnanosti a sociální dávky nemohou všechny naše potřeby pokrýt. Co s tím? Vyplatí se myslet na zadní vrátka. To znamená šetřit nebo se pro tento případ pojistit.
Finanční rezervu stranou by měl mít každý. Jak velkou? Podle odborníků je její ideální výše 5 měsíčních příjmů. Přesně by se měla odvíjet od našich výdajů a potřeb. V některých věcech se dá sice dočasně uskromnit, určité výdaje ale neomezíme – jde především o pravidelné měsíční platby související s bydlením nebo splátky půjček. Pro dlouhodobý výpadek příjmu by bylo nejlepší našetřit si až 12 výplat. Není rozumné spoléhat se příliš na pomoc svých blízkých.
Ještě náročnější to mají živnostníci, kteří si mohou, ale také nemusí platit nemocenské pojištění. Pokud se jim stane úraz nebo dlouhodoběji onemocní, nemají nárok ani na nemocenské dávky. Nemoc pak bude mít negativní vliv nejen na průběh podnikání, ale i na rodinné finance. V takovém případě jsou dostatečné finanční rezervy více než nutné, jinak hrozí zadlužení.
Správně zvolené pojištění vám pomůže překlenout podobné nepředvídatelné životní situace, obecně jím chtějí lidé pokrýt především úraz a pracovní neschopnost. O pojištění výpadku příjmu v případě ztráty zaměstnání má ale zatím zájem minimum lidí, nabízeno je také bankami jako pojištění schopnosti splácet hypotéku, v této situaci je více než doporučitelné. Objevují se i pojistky, které ke svým službám zařazují dodavatelé energií. Na vyplacení pojištění pro případ ztráty zaměstnání nemáte samozřejmě nárok, pokud od zaměstnavatele odcházíte z vlastního popudu, nýbrž pouze tehdy, přijde-li o něj člověk nedobrovolně, byl zaměstnán určitý počet měsíců a smlouva byla nastavena na dobu neurčitou.
Jako u každého pojistného produktu byste se měli zajímat o podmínky pojistného plnění. Standardně se pojistné vyplácí po dobu hospitalizace a léčení, také v případě trvalých následků či smrti. Zvážit je potřeba nejen celkovou částku plnění, ale i další aspekty. K nim patří například počátek vyplácení denního odškodného nebo rozsah trvalých následků potřebný k vyplacení pojistné částky. Pojišťovnu budou určitě zajímat údaje o zaměstnání a sportovních aktivitách, některé rizikové skupiny obyvatel jsou totiž standardně nepojistitelné. Výše denní dávky je pak závislá na tom, jak si pojistku individuálně nastavíme, rozdílná je i nabídka jednotlivých pojišťoven. Výsledná částka se může lišit v řádu stovek až tisíců korun.
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.