Registry finančního typu, tj. registry dlužníků, jsou většinou veřejnými registry, proto má občan možnost do nich nahlížet, většinou za poplatek, který však nebývá nijak extrémně vysoký (max. cca 100 – 200 korun).
Rejstříků, které evidují dlužníky, je více. Jestliže chcete zjistit, zda jste v některém z nich, pořiďte si výpis z konkrétního registru.
Zjistili jste, že figurujete v některém z registrů dlužníků? Nezoufejte, ne vždy to musí znamenat negativa.
Ne všechny registry dlužníků shromažďují jen záporná hodnocení. Například tzv. Pozitivní registr společnosti SOLUS zaznamenává kladná i záporná hodnocení klienta. Záznamy se každopádně udržují v evidenci zpravidla omezenou dobu v řádu cca několika let, poté se automaticky smazávají.
Jestliže ovšem figurujete v centrálním registru exekucí, začněte ihned jednat s příslušným exekutorem a především komunikujte a ukažte snahu dluh zaplatit.
Ne všechny registry připouštějí žádosti o výmaz daného dlužníka, a ponechávají v databázi jeho údaje ještě roky po splacení dluhu, jako je tomu např. v případě BRKI a NRKI.
Co se týče registrů společnosti SOLUS, existuje způsob, jakým docílit výmaz své osoby.
Že manželství je závazek, je neoddiskutovatelné. Pokud manžel lže, těžko se partner dostane ke kompletnímu seznamu jeho finančních závazků.
Jako manžel/ka můžete hledat ve výpisech registrů dlužníků. Pozor ale na pofidérní registry nepodávající reálné informace. Naopak využijte SOLUS, BRKI, NRKI, Centrální evidenci exekucí. Je každopádně pravděpodobné, že sice se dovíte o těchto dluzích svého manžela/ky, nicméně věřitel s Vámi nebude komunikovat, pokud je půjčka psána jen na partnera.
Nejlepší ochranou v těchto případech je skutečně prevence, aktivně se zajímejte o partnerovy závazky ještě před svatbou, nastavte si ve vztahu důvěru ke společnému řešení problémů.
Můžete se také obrátit na některou z dluhových poraden, např. www.dluhovaporadna.cz.
Bohužel, většina výpisů z registrů dlužníků je zpoplatněna.
Částky nicméně nejsou extrémně vysoké, jedná se o poplatky do cca 100 – 200 korun, ať už si jdete pro výpis do Czech POINTU nebo jej poskytuje určitý internetový portál.
Výjimku ale tvoří například výpis z insolvenčního rejstříku, který není zpoplatněn. Jedná se ale spíše o doručovací registr důležitých listin, a ukazuje nám přímo stav aktuálních insolvencí v řízení, neorientuje se tedy tolik na zjišťování dluhů.
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.