Dnes je čtvrtek 21.listopad, svátek má Albert
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Nevíte, kde dlužíte nebo zda dlužíte? Oslovte pouze oficiální registry dlužníků!

Dluhy jsou běžnou součástí našich současných životů. A najdou se i lidé, kteří se ve svých dluzích dokáží ztratit, takže v dané chvíli netuší, kolik komu vlastně dluží.

Avšak situace nemusí být až tak špatná, abyste se dostali do problému, stačí totiž dlužit na jednom místě a zcela nevědomky, třeba na složence, která přišla na starou adresu bydliště, na pojištění, které jste ukončili, ale špatně doplatili apod. Pokud si nejste svou bezdlužností nebo seznamem dluhů jistí, je nejlepší metodou poptat se na své dluhy v registrech dlužníků. Ale pozor, pouze v těch oficiálních!

Když si pamatujete, kde jste dlužili, stačí dotaz na poskytovatele půjčky či jiné služby

Pokud jste schopní si vzpomenout, kde jste „nasekali“ dluhy, stačí prohledat vaše papírové dokumenty (dopisy od společností) nebo emaily, kde by se mohly skrývat informace o tom, zda již máte doplaceno, případně kolik vlastně ještě dlužíte.

Ale když dokumenty nenajdete, jednoduše oslovte poskytovatele půjček nebo třeba pojišťovnu, kde jste rušili pojištění, případně obec, ze které jste se odstěhovali, s dotazem, zda jim ještě něco dlužíte nebo zda je vše v pořádku. Budete to mít černé na bílém a nic vás pak nepřekvapí.

Když si nevzpomenete na vše, oslovte registry dlužníků

Registry dlužníků shromažďují většinu informací o vašich dluzích, tedy až na výjimku půjček, které jsou bez nahlížení a bez zapisování do registrů. U takových půjček buďte obzvláště obezřetní se splácením, protože o případném dluhu se nemáte jak dozvědět dříve, než přijde exekuční příkaz. Do registrů se některé rychlé půjčky totiž opravdu nezapisují, takže o nich není žádná oficiální evidence.

V registrech nejsou ani vaše dluhy vůči veřejným institucím, jako je obec, zdravotní pojišťovna, státní správa sociálního zabezpečení apod.

Když se budete chtít na registry dlužníků obrátit s dotazem, zda někde něco dlužíte, tak buďte ostražití. Oficiálních registrů se sice bát nemusíte, ale rozhodně se vyhněte registrům neoficiálním. Ty z vás jen vytáhnou peníze za výpis, který bude mít nulovou informační hodnotu. A tyto neoficiální registry to vědí, jen záměrně provozují tuto nespolehlivou, avšak velmi výdělečnou službu.

Na které registry se bezpečně obrátit?

Jen a pouze na ty oficiální. To je BRKI neboli Bankovní registr klientských informací v případě bankovních půjček. V případě nebankovních půjček je to pak NRKI, tedy Nebankovní registr klientských informací. Shromažďují se tu pozitivní zápisy (evidence splácených půjček) i negativní zápisy (evidence nesplácených půjček).

Tyto registry fungují pohromadě jako Crif a kontaktovat oba registry můžete přes webovku www.kolikmam.cz Vyjedou vám za 100 Kč elektronický výpis z jednoho registru, z obou vás to tedy vyjde na 200 Kč. Papírový výpis je za 200 Kč za kus, plus poštovné.

Pak je tu ještě SOLUS, což je negativní registr, zde najdete pouze nesplácené dluhy, včetně těch u mobilních operátorů nebo dodavatelů energií. Aktuální půjčky, které pravidelně splácíte, zde nenajdete. Výpis ze SOLUS stojí do 250 Kč, v závislosti na tom, jakou formou jej chcete zaslat. Kontakt najdete na www.solus.cz. Ve výpisu mohou být data jak ze samotného SOLUSu, tak i z Centrální evidence exekucí a z Insolvenčního rejstříku.

Nezapomínejme ani na případné dluhy u úřadů, obcí, zdravotní pojišťovny!


12.6.2019






Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček