Konec školy znamená vstup do života dospělých i se všemi jeho starostmi. Ne, nemůžete jednoduše všechno hodit za hlavu, když u se nemusíte učit. Člověk s čerstvým titulem v kapse se naráz začíná starat o sebe sám a většina výhod končí. To se týká i zdravotního a sociálního pojištění.
Po škole se řada věcí změní. K nim patří i nutnost platit si zdravotní pojištění sami. Samozřejmě, pokud nenastoupíme hned do zaměstnání. Zdravotní pojištění je povinné a během studia ho platí stát. A to za nezaopatřené děti, které se soustavně připravují na budoucí povolání. Kdo ve studiu hodlá po prázdninách pokračovat, starosti si zatím dělat nemusí.
Po ukončení školy stát ještě nějakou dobu zdravotní pojištění hradí. Středoškolákům až do konce prázdnin, vysokoškolákům měsíc. Pozor, počítá se od složení státní závěrečné zkoušky, nikoli od promoce. Pokud jste například státnice složili v polovině června, stát ho za vás zaplatí až do konce července. Poté se stáváte osobou bez zdanitelných příjmů. Bez starostí to mají studenti do 26 let, kteří ve studiu po prázdninách dále pokračují – středoškoláci na vysokou, bakaláři na magisterské studium a podobně. Z doktorandy stát zdravotní pojištění platí i po dosažení 26 let. Podmínkou je denní studium a absence příjmů ze zaměstnání či samostatně výdělečné činnosti.
Pozor, nejpozději do 8 dnů od doby, kdy za vás stát zdravotní pojištění přestal platit (ale nejlépe co nejdřív po ukončení školy), se musíte hlásit na své zdravotní pojišťovně. Kdo by se na toto pojištění „vykašlal“, čeká ho zaplatit dluh spolu s penále. Co když se vám nedaří a ze školy jste vyhozeni bez získání titulu, či jste studium z jakéhokoliv důvodu ukončili? Hlaste se do 8 dnů na své zdravotní pojišťovně, zdravotní pojištění si budete muset okamžitě začít platit sami. Komu se zkoušky nepodařily a bude je opakovat, nadále zůstává studentem, pokud nepřekročil „magickou“ hranici 26 let.
Když pracujete už během vysoké školy a budete pokračovat i po jejím skončení, máte starostí nejméně. Zaměstnavatel za vás pojištění bude i nadále hradit, ale v trochu jiné výši, jestliže se navýší úvazek. Kdo nastoupí do práce nově po ukončení školy, také se povinnosti sám si zařizovat zdravotní a sociální zbaví. Uvažujete o podnikání? Týká se vás platba alespoň minimálního sociálního a zdravotního pojištění. U zdravotní pojišťovny a na okresní správě sociálního zabezpečení se musíte zaregistrovat ihned po vydání živnostenského listu jako OSVČ.
Kdo nevykonává pracovní činnost, ze které by se odvádělo sociální pojištění, platit jej nemusí. Odvádí ho pouze člověk výdělečně činný – zaměstnanec nebo podnikatel. Čerství absolventi si s ním hlavu lámat nemusí.
Dalšími variantami kromě nástupu do práce jsou úřad práce nebo nalezení brigády. Už jako čerstvý absolvent se můžete přihlásit na úřadu práce. Stát za vás zaplatí zdravotní pojištění, úřad práce vám bude navíc pomáhat najít zaměstnání či nabídne rekvalifikaci. Za určitých podmínek se doba na úřadu práce počítá v omezeném rozsahu jako náhradní doba pojištění pro účely důchodového systému. Na podporu v nezaměstnanosti má člověk nárok, pokud byl účasten sociálního pojištění alespoň 12 měsíců v posledních dvou letech, přičemž tato doba nemusí být souvislá.
Vyrazit do světa za dobrodružstvím i prací se rozhodne řada absolventů škol. Sociální pojištění můžete řešit až po skončení vašeho zahraničního zaměstnání a návratu do České republiky. Na své pojišťovně ale odjezd do zahraničí musíte nahlásit. Pojišťovně pak doložíte, že zdravotní pojištění budete platit v jiné členské zemi EU (například pracovní smlouvou).
25.2.2019
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.