Určitě vás někdy napadla otázka, zda vás s danou hotovostí obchodník neodmítne. Možná je vám hloupé jít nakoupit s měšcem plným mincí nebo máte po ruce jen bankovky vysoké hodnoty. Existují pro hotovostní platbu určitá pravidla?
Dřívější složitější pravidla o platbě mincemi se od 1.7.2011 v rámci Zákona o oběhu bankovek a mincí smrskla do jednoho jediného: platit můžete maximálně 50 kusy mincí. Dále existují logické limity maximální hodnoty nákupu, pokud máte pouze mince jedné hodnoty. Například pro mince hodnoty 1 Kč je limit 50 Kč, mincemi v hodnotě 20 Kč můžete zaplatit nákup v maximální hodnotě 1000 Kč a podobně. Samozřejmě, daný obchodník může být ochoten přijmout i více mincí, podle zákona je to ale na jeho dobré vůli. V praxi se často setkáme s tím, že obchodníci uvítají drobné.
Pokud už nechce obchodník přijmout více mincí, musíte zbytek zaplatit bankovkami nebo bezhotovostně, zvolit jiné kombinace mincí, případně nákup v krajním případě stornovat.
Pravidlo 50 ks mincí platí i naopak – ani zákazník nemusí přijmout větší počet mincí. Vše je ale o dohodě.
Velké množství mincí lze udat u obchodníka, který vezme drobnými zavděk, nebo je proměnit v bance. Jde to bezplatně, pokud splníte podmínku výměny mincí v maximálním počtu 100 ks od každé nominální hodnoty. Ty musíte mít navíc už roztříděny do sáčků zvlášť. Pokud tyto podmínky nesplníte, může po vás banka za službu požadovat poplatek. Další variantou je uložení i většího počtu roztříděných a zabalených mincí na účet prostřednictvím poukázky A na České poště.
Čeští obchodníci by měli jakékoliv bankovky, které se v oběhu vyskytují, přijímat bez omezení. Samozřejmě pokud nejsou poškozené tak, že je nemusí přijmout. Jedná se i bankovky v hodně 2000 nebo 5000 Kč, které nejsou moc rozšířené. Pokud tyto vyšší bankovky obchodníci odmítají přijmout, nebo si vylepí ceduli s tímto omezením, jednají protiprávně. Jinou situací je, když obchodník nemá na vrácení. Můžete se dozvědět, že s vámi v tomto případě obchod nemůže uskutečnit.
Publikováno 2.1.2018
O dalších pravidlech pro hotovostní platby se můžete dozvědět například zde.
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.