22.2.2019 – Odchod do předčasného důchodu může být jak dobrým řešením, tak chybou. Záleží vždy na konkrétní situaci daného jedince. Rozhodně by se tento krok měl důkladně promyslet.
Do předčasného důchodu lze odejít nejdříve tři roky před dosažením řádného důchodového věku. A kdo má tento věk stanoven na 63 let a více, může jej začít pobírat nejdříve v 60 letech.
Základní podmínka pro rok 2019 je takováto: ti, kteří se tak rozhodnou, musí mít splněno alespoň 35 let důchodového pojištění. Platí totiž, že minimální doba důchodového pojištění se stanoví podle roku, ve kterém občan dosáhne důchodového věku. A tato minimální doba se už vztahuje na všechny, kteří budou žádat o předčasný důchod. Započítávají se odpracovaná léta a náhradní doby pojištění.
Na první pohled zdánlivě výhodná možnost jít do důchodu o něco dříve a nemuset už pracovat je vykoupena znatelnou nevýhodou: nižším důchodem, a to každý měsíc po celou dobu jeho pobírání. Člověk si musí rozmyslet, zda mu to za to stojí. Doporučuje se také probrat situaci na pobočce ČSSZ. Zde se člověk dozví i to, jaké datum bude vhodné zvolit vzhledem k výpočtu krácení důchodu.
Důležité je uvědomit si, že státní důchod je v případě předčasného odchodu do penze oproti řádnému důchodu nižší, a to trvale, během dalších let se už nijak nepřepočítává. Krácení přitom závisí na termínu odchodu do penze, každý den může krácení zvýšit. Krátí se nejen za předčasnost, ale i za to, že žadatel se účastnil kratší dobu pojištění. Každý rok sociálního pojištění ovlivní výsledný důchod: důležitá je tedy jak výše příjmů, tak i délka pojištění.
Koho by napadlo, že skočí rovnýma nohama do předčasného důchodu a mezitím si bude přivydělávat, aby si zajistil vyšší životní úroveň, bude možná zklamán. Příjem, ze kterého se odvádí sociální pojištění, předčasní důchodci mít nemohou. Až do dosažené řádného důchodového věku člověk nesmí naplno pracovat ani podnikat. Přivydělat se dá na DPP s měsíčním příjmem do 10 000 Kč. Povolen je také výkon samostatné výdělečné činnosti v takovém rozsahu, který nezaloží v daném kalendářním roce účast na sociálním pojištění.
Kdo by si během pobírání předčasného důchodu našel plnohodnotné zaměstnání nebo by začal podnikat, má povinnost pobírání důchodu přerušit a o své nové situaci nejpozději do osmi dnů informovat ČSSZ. Po ukončení této výdělečné činnosti mu bude na základě nové žádosti výplata důchodu obnovena. Pořád se bude jednat o předčasný starobní důchod, ale jeho procentní výměra může být navýšena vzhledem k době, kteří mezitím odpracoval.
Žádost o předčasný důchod se podává osobně na OSSZ v místě trvalého pobytu. Předčasný starobní důchod není přitom možné přiznat zpětně, nejdříve začne běžet ode dne podání žádosti. Pozor, po dosažení řádného důchodového věku se předčasný důchod nemůže změnit na řádný starobní! Ovšem od dosažení tohoto věku začínají pro příjemce předčasného důchodu platit stejná pravidla a možnosti jako pro řádné důchodce. To se týká i práce během důchodu.
Krácení měsíční penze se počítá podle toho, jak moc je důchod předčasný. Podmínky se mění za každých 90 dní před řádným důchodovým věkem. Sazba procentní výměry důchodu se snižuje o určitá procenta výpočtového základu. Zjednodušeně platí, že čím dříve do předčasného důchodu nastoupíte, tím větší srážky z částky vás čekají.
Sazby snížení výpočtového základu jsou: o 0,9 procenta za prvních 360 kalendářních dnů, o 1,2 procenta za období od 361. do 720. kalendářního dne a o 1,5 procenta za období od 721. kalendářního dne.
Pro koho může být předčasný důchod řešením? Například pro lidi, kteří přijdou o zaměstnání a nedaří se jim před důchodem nalézt nové. Z něčeho musí žít a dostat se o něco dříve k důchodu je pro ně zajímavá varianta i za cenu jeho snížení. Dalším případem je člověk s nízkým příjmem.
Neexistuje univerzální poučka na to, zda jít do předčasného důchodu, či ne. V úvahu se berou uplatnění v současném zaměstnání, zdravotní stav, finanční situace a rodinné podmínky. I když pro někoho se odchod do předčasného důchodu může stát spásným řešením, doporučuje se vydržet pracovat až do dosažení řádného důchodového věku, je-li to možné. Zlepší to měsíční částku důchodu po zbytek života, ale to už je pádný důvod, proč v zaměstnání ještě chvíli vydržet.
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.