Dnes je čtvrtek 21.listopad, svátek má Albert
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Při výběru půjček klienti nejčastěji udělají jednu z těchto 7 chyb

28.8.2018 – Kdo si bere půjčku, má k tomu více nebo méně závažný důvod. Pokud se však klienti dostanou do situace, kdy potřebují peníze poměrně rychle a možná i v situaci, kdy jejich bonita není zrovna v nejlepší kondici, často jsou nepozorní a udělají některou z nejčastějších chyb spojených právě s výběrem půjčky. Které to jsou? Lidé, kteří monitorují trh s půjčkami, se ve svých zprávách shodují na následujících sedmi pochybeních.

1. Srovnání cen a poplatků

Stejně, jako je tomu u zboží a služeb, si mohou klienti porovnávat ceny a poplatky za různé druhy půjček. Stačí navštívit stránky některého z online srovnávačů, kde je vše přehledně uvedeno a kde se pak snadno dá vybrat pro klientovy požadavky nejvýhodnější půjčka.

Jenže spousta lidí dělá tu základní chybu, že si ceny a podmínky půjček příliš neporovnává. A pak se diví, když musejí na úrocích a poplatcích zaplatit třeba o polovinu více, než by tomu bylo u podobné půjčky, ale od jiné úvěrové společnosti.

2. Zatajování důležitých informací

Velkou chybou je zatajování důležitých finančních a majetkových informací. Každý, kdo zatajuje důležitá data, je nedůvěryhodným partnerem nebo klientem. Ve výsledku to tedy může vést k odmítnutí služby, tedy k neschválení úvěru, ať je jakkoliv malý.

A jak se na zatajování může přijít? Banky i nebankovní úvěrové společnosti totiž mají opravdu mnoho prostředků jak si zjistit skutečný stav věci. Jde například o předchozí splacené či ještě nesplacené závazky, možné problémy se splácením v minulosti klienta, rodinné poměry z pohledu úvěrové historie a mnoho dalších záležitostí.



3. Smlouvy a podmínky v nich

Mnoho lidí, kteří hledají půjčku, je často navíc i příliš pohodlných na to, aby podrobně četli podmínky smlouvy. A po uplynutí nějaké doby se často diví, jak mohli být tak lehkomyslní a podepsat bez rozmyslu natolik nevýhodnou půjčku.

V oblasti půjček opravdu platí základní pravidlo: číst, číst a zase číst. A když textu klient nerozumí, má se zeptat, požádat o vysvětlení. Zástupce úvěrové společnosti má ze zákona povinnost vysvětlit klientovi podmínky půjčky tak, aby je klient byl schopen pochopit.

4. Přepálení sil

Někdy se lidé v půjčkách rozjedou příliš. Zvyknout si každoroční luxusní dovolenou nebo na kvalitní a moderní vybavení bytu je snadné. Zajistit tohle všechno finančně už tak snadné není. A už vůbec ne v situaci, kdy dovolenou či vybavení bytu hradíme z půjčky.

Podobné pochybení nastává v situaci, kdy si bez rozmýšlení klient vezme rychlou půjčku, která se však musí splatit do 30 dní. Tyto půjčky jsou všeobecně poměrně drahé. A každý den prodlení se splacením je na výsledné splácené částce velmi znát.

5. Data splatnosti

Kdo nedokáže pracovat s internetovým bankovnictvím, kde si nastaví data splatnosti úhrad, které z jeho účtu mají odejít, ten musí nosit kalendář v hlavě. A není to vždy snadné, protože placených částek jsou někdy kvanta. Počínaje plynem, elektřinou, pokračujíc televizí, mobilem a končíc splátkami úvěrů. Mnoho Čechů zapomíná na včasné splácení. A pak zbytečně platí sankční poplatky – z peněz, které si mohli užít sami pro sebe.

6. Nedostatek komunikace

Komunikace se stává nejdůležitější v době, kdy má klient nějaký problém se splácením. A mnoho lidí si to podle průzkumů trhu s půjčkami neuvědomuje. Pokud nemají na splácení, vůbec ne neozvou, přestanou komunikovat a nechají zajít situaci až do krajnosti, tedy například do vyhlášení exekuce.

A ve většině případů je to zcela zbytečné. Jak banky, tak nebankovní společnosti jsou řízeny profesionály, kteří jsou schopní přinést návrhy na řešení potíží se splácením a zasadit se o to, aby se ke svým penězům dostaly pohodlnější cestou – tedy formou splátek od klienta. I když budou splátky po nějakou dobu nižší.

7. Banka nebo nebankovka?

Když si klient vybírá půjčku, většinou začne prohlídkou bankovních nabídek. Na tom obecně není nic špatného, pokud jde o klienta s bezvadnou platební morálkou, vysokou bonitou a výbornou úvěrovou historií. Jakmile se však u klienta objeví nějaká komplikace, tak ani po zdlouhavém schvalovacím procesu u banky nemusí dojít kladného výsledku.

Proto se někdy vyplatí se rovnou spolehnout na nebankovní úvěrovou společnost. Mnoho z nich už nabízí podobné podmínky jako banka. A jsou ke svým klientům vstřícnější. Výjimkou nejsou ani první půjčky zdarma, které mohou nakonec být ještě výhodnější než bankovní půjčka.





Reklama

10.000 až 250.000
8.000 Kč na 30 dní
30.000 Kč na 30 dní
20.000 Kč na 30 dní

Typy půjček

Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček

Nebankovní společnosti