23.4.2024 – Žádali jste o úvěr u banky, ale žádost zamítli právě pro nedostatek bonity? Je vůbec možné si půjčit, aniž byste měli dostatečnou bonitu? Lze si půjčit bez posuzování úvěruschopnosti? Půjčka bez bonity je v dnešní době možná, dokonce od licencovaného poskytovatele. Jen musíte počítat se zvýšeným rizikem a s vyšší cenou půjčky a také s náročnějšími zárukami splácení, které si poskytovatel vyžádá.
Jedná se o úvěr poskytovaný bez ohledu na bonitu klienta. To znamená, že věřitel neprověřuje u potenciálního klienta schopnost splácet dluh. Nehledá si historii splácení, výši příjmu a ani jeho současné úvěrové zatížení. To sice na jedné straně usnadní proces schválení půjčky, na druhé straně si však poskytovatelé za tuhle „vstřícnost“ nechají zaplatit.
Půjčku bez bonity byste měli zvážit jen v krajním případě, když nutně potřebujete peníze navíc, ale ostatní možnosti půjček selhaly. Jestliže půjčku skutečně potřebujete, vždy si napřed porovnejte nabídky od více věřitelů.
Cesta k bezpečné půjčce bez bonity vede například přes online srovnávač. V něm vybírejte jak podle ceny (RPSN), tak i podle podmínek splácení (cena odkladu splátky, poplatek za předčasné splacení). Před podpisem smlouvy si důkladně projděte všechny podmínky a ujistěte se, že rozumíte všem ujednáním smlouvy. U čehokoliv váháte, ptejte se poskytovatele, s nímž o půjčce jednáte.
Pamatujte, že půjčka bez posuzování bonity s sebou nese značné riziko. Na první pohled lákavé řešení tíživé finanční situace, jenže získané peníze jsou jen jednou stranou mince. Proč? Bez posouzení úvěruschopnosti stoupá pravděpodobnost, že vyřizovanou půjčku nedokážete splácet.
A že se tím pádem na řadu dostanou záložní postupy, které si poskytovatel stanovil ve smlouvě o úvěru. Nejčastěji v podobě rychlého prodeje dluhu inkasní agentuře, či zabavení majetku, kterým se za půjčku při podpisu smlouvy zaručíte.
Pokud je to možné, zkuste hledat jiné způsoby, jak financovat své potřeby. Můžete se obrátit na rodinu nebo na přátele o pomoc, požádat o odklad splatnosti u současných splátek, či si najít přivýdělek.
S půjčkou bez bonity souvisejí ještě další témata a otázky. Dotkněme se jich, alespoň v základu:
Žádná licencovaná společnost nemůže bezhlavě půjčit každému zájemci o úvěr. Zákon o spotřebitelském úvěru zavazuje poskytovatele půjček, aby posuzovali schopnost klientů požadovanou půjčku splatit. Ke splácení vedou cesty: peněžní a majetková. Poskytovatelé vždy posuzují alespoň jednu z uvedených cest. Kde není pravidelný příjem a chybí i majetek, tam se s půjčkou počítat nedá.
Opravdu půjčí ty nebankovní společnosti, které prošly licenčním řízením u České národní banky. U nich máte záruku, že jde o půjčky bez podvodu. Že nebudete muset platit zálohu na úvěr (snad kromě ověřovacího poplatku 1 Kč) a že dohodnuté peníze z půjčky opravdu obdržíte.
Bez dokládání příjmů podepsaných zaměstnavatelem dnes půjčuje většina bank. Jde však jen o úvěry v nižších a středních částkách, kde pro potvrzení příjmu postačí výpis z účtu. Pokud potřebujete vyšší obnos, rámcově nad 300 tisíc korun (a jste přitom zaměstnanec), o doklad o pravidelném příjmu ze zaměstnání vás banka pravděpodobně už požádá.
Půjčit vám mohou v kterékoliv nebankovní společnosti. Záleží na velikosti (závažnosti) záznamu v SOLUS registru. Jde-li o starší a již vyřešenou drobnost, uspět můžete u každé půjčky bez registru. Jedná-li se o záznam větší, poohlédněte se v kategorii půjček bez registru a SOLUSu.
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.