17.7.2018 – Speciální kategorií nebankovních půjček jsou půjčky bez doložení příjmů. V médiích se o nich mluví jako o strašácích. Ale jsou lidé, kteří si je nemohou vynachválit. Jak je to možné? Jde totiž hlavně o způsob použití tohoto typu úvěrů. Kdo ví, k čemu mají sloužit, se v nich prostě neztratí.
A tohle platí bez výjimky. Pustit se na tenký led půjček, to není jen tak. Jde o velký závazek, i když třeba jen na jeden měsíc. Klient, který si úvěr vezme, se dopředu zavazuje k poměrně velkému odříkání. Půjčkou sice uhradí to, co právě „hoří“, ale za další měsíc musí svým odříkáním našetřit dost peněz na to, aby měl nejen na vrácení vypůjčených financí, ale také na zaplacení poplatků, úroků a případných dalších nákladů s touto službou spojených.
Proto je více než jasné, že takové „řehole“ má smysl se pouštět jen v momentech, kdy by nezaplacením například elektřiny, plynu, nájmu či například pokuty za cokoliv vznikla ještě horší situace, než která bude následně vyvolaná vzetím si úvěru. Nota bene toho dražšího, tedy nebankovního.
Že je tahle půjčka bez nutnosti doložení příjmu, to ještě neznamená, že by se nebankovní společnost vůbec nezajímala o to, jaký příjem žadatel o půjčku vlastně má. Výpis z účtu za alespoň jeden měsíc zpětně totiž většinou chtějí všichni poskytovatelé. Už však nevyžadují papírové potvrzení od zaměstnavatele.
Tahle skutečnost dost ulehčí situaci třeba lidem, kteří jsou OSVČ, ale ještě nemají odevzdané své první daňové přiznání. Nebo těm, kdo pracují na nějakou dohodu (DPP, DPČ), jinak jsou například na rodičovské dovolené nebo třeba ženou v domácnosti pečující o děti (lze až do 15 let věku staršího z nich).
Kdykoliv klient uvažuje o krátkodobé půjčce, které se poskytují někdy až do dvaceti tisíc korun, vždy musí brát v potaz termín splatnosti. A velmi často jde o interval od jednoho do 31 dní. Často se stan, že si lidé neuvědomí tuhle velmi krátkou dobu na našetření dostatku peněz k vrácení půjčené částky a ještě k zaplacení ceny za celý úvěr.
Půjčka, včetně rychlých online půjček, je totiž typem služby, za kterou její poskytovat vyžaduje odměnu. Jde v podstatě o podobný princip, jako například u masáže ve fitness centru nebo u návštěvy divadla. Nechali jsme si poskytnout službu, tak za ni zaplatíme. U úvěrů to platí naprosto stejně.
Ale zatímco za službu v masážním salónu platíme hned, v divadle dokonce předem, tak za poskytnutí úvěru (i toho, co nevyžaduje doložit příjem) platíme až posléze. Nejčastěji za měsíc, pokud jde o krátkodobý úvěr.
Jenže budoucí neboli odložené platby lidé někdy neřeší, přistupují k nim s komentářem: nějak bylo, nějak bude. I tohle je psychologický efekt odložených plateb, na který spoléhají nejen poskytovatelé půjček, ale i například mobilní operátoři, když nabízejí tarify na volání a data.
A až uplyne onen měsíc, nestíhají se divit, do čeho že se to upsali. Tou dobou už však bývá pozdě. Proto je nutné brát půjčku jedině s předem naplánovaným způsobem, jak ji klient splatí.
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.