7.11.2023 – Půjčka bez registru může pomoci lidem, kteří si potřebují půjčit peníze, ale mají záznam v registrech dlužníků (SOLUS, BRKI, NRKI).
Poskytovatel spotřebitelského úvěru má ze zákona povinnost řádně prověřit schopnost klienta úvěr splácet, záleží ale na něm, zda bude prověřovat registry či požadovat „papírové“ potvrzení o příjmech.
Problém s registry dlužníků může člověka potkat tehdy, když se opozdí se splátkou bankovní či nebankovní půjčky, úvěru z kreditky anebo třeba jen opomene včas uhradit platbu mobilnímu operátorovi. Negativní záznam v dluhovém rejstříku sice ještě nemusí jednoznačně znamenat „stopku“ pro získání běžné půjčky, obecně to ale lidem situaci při žádosti o úvěr podstatně ztíží.
Banky si dluhové registry prověřují prakticky při každé žádosti o půjčku či kreditní kartu. V nebankovním sektoru je situace o něco lepší, ale získat půjčku bez registru dlužníků není ani zde úplně jednoduché. U klasických nebankovních spotřebitelských úvěrů (jako je například půjčka HomeCredit) se registry dlužníků prověřují.
Jako půjčka bez registru je zpravidla označován úvěr, u něhož nesou kontrolovány dluhové registry, případně mohou být negativní záznamy o (ne)splácení tolerovány. Patří zde většinou malé krátkodobé úvěry poskytované nebankovními společnostmi. Snadnější dostupnost je ale vyvážena vyšší cenou a většími riziky.
Typicky jsou k záznamům v registrech tolerantní někteří poskytovatelé tzv. půjček před výplatou (neboli „SMS půjček“). I díky tomu, že je zde půjčována malá částka do 5 000 nebo 10 000 Kč na krátkou dobu 1–30 dní, je reálné, že se věřitel nad menším prohřeškem v registrech slituje, případně že SOLUS ani další rejstříky nebude prověřovat vůbec a bonitu klienta si prověří jinak. Z tohoto důvodu jsou někdy tyto úvěry označovány přívlastkem „pro každého“ či „všem“. Nicméně i zde platí, že ne všichni žadatelé opravdu uspějí.
Věděli jste, že...
Do registrů dlužníků se zapisuje i to, že klient pravidelně splácí. Stávající půjčka, je-li řádně splácena, při žádosti o další úvěr nemusí být komplikací,
ale naopak může žadateli zvýšit bonitu a umožnit mu získat vyšší částku nebo lepší podmínky úvěru.
Finanční prostředky u těchto produktů lze mnohdy získat opravdu velmi rychle - peníze mohou být na účet klienta zaslány prakticky ihned po posouzení a schválení online žádosti. V praxi to znamená, že finance lze mít k dispozici na účtu například do hodiny, někdy to ale může trvat i podstatně déle. Některé společnosti zasílají peníze také poštovní složenkou, platbu tak lze obdržet hotově neboli - lidově řečeno - „na ruku“. To je ale výrazně zdlouhavější než převod peněz na účet. Některé půjčky nabízejí možnost vyzvednutí hotovosti u vybraných čerpacích stanic nebo prodejců tiskovin. V tom případě několikadenní čekání na peníze odpadá.
Jak se nedostat do situace, kdy člověk potřebuje nebankovní půjčku ihned a ještě k tomu bez prověřování dluhových registrů? A co dělat, když už problém s registry nastal? Podrobnější informace jsou dostupné v následujících článcích:
Vedle malých krátkodobých úvěrů dnes není problémem získat ani dlouhodobou půjčku bez registrů. Zejména při žádosti prostřednictvím tzv. půjčkových agregátorů je šance na úspěch i pro lidi v registru dlužníků velmi dobrá. Dá se tak získat například i 300 000 Kč se splatností 6 let.
U částek nad 100 000 Kč je možné dostat půjčku bez nahlížení do dluhových rejstříků prostřednictvím tzv. nebankovní americké hypotéky – tedy neúčelové půjčky „na cokoliv“ s ručením/zástavou nemovitostí. Některé nebankovní společnosti tento produkt poskytují i bez doložení příjmu od zaměstnavatele a některé jsou ochotny tolerovat i méně závažné záznamy v registrech. Takto lze bez větších problémů získat i 200 000, 300 000 či 500 000 Kč – například na pořízení auta či splacení stávajících dluhů. Příkladem tohoto typu půjčky může být americká hypotéka od společnosti VitaCredit nebo Acema.
Půjčka bez bonity je typ půjčky, která není závislá na bonitě klienta. Tato forma úvěru nepožaduje posouzení úvěruschopnosti klienta na základě jeho příjmů nebo platební historie. To znamená, že poskytovatel půjčky neprovádí kontrolu bonity klienta před schválením půjčky. Tím se odlišuje od tradičních půjček, které vyžadují doložení příjmů a posouzení bonity pro schválení úvěru. Půjčky bez bonity mohou být rizikové pro klienty, protože mohou být spojeny s vyššími úrokovými sazbami a mohou vést k finančním potížím, pokud klient není schopen splácet.
Registrů dlužníků je hned několik – bankovních i nebankovních (SOLUS, CBCB, NRKI, …). To, že má občan záznam v registrech, zjistí buďto při zamítnutí žádosti o půjčku, anebo tak, že si požádá o výpis z daného registru. Zpravidla je to zpoplatněno částkou přibližně 100–200 Kč. Žádost o výpis z registru SOLUS je dostupná na adrese https://www.solus.cz/vypisy/zadost-o-sin-pro-sms-vypis/. Více také v tomto článku.
I s registry je možné získat půjčku. Jak na to?
Výpisy z registrů dlužníků jsou zpoplatněné, ale existuje možnost, jak je získat zdarma. Podle nařízení Evropského parlamentu - Obecného nařízení o ochraně osobních údajů neboli GDPR totiž máte právo na přístup k informacím, které o Vás subjekty evidují. Bankovní (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI) je možno požádat takto:
Více odpovědí na nejčastěji kladené otázky ohledně dluhových rejstříků najdete také v této sekci.
Aktualizováno
Související témata:
⇒ Půjčka bez registrů může přivést podnikání do exekuce. Někdy ji však lze zastavit.
⇒ Nevíte, kde dlužíte nebo zda dlužíte? Oslovte pouze oficiální registry dlužníků
⇒ Půjčka bez nahlížení do registru dlužníků vám dovolenou nezachrání
⇒ Půjčka bez registru se opravdu nemusí nikam promítnout
Příklady půjček tolerantních k registrům:
⇒ Půjčka Zaplo
Podobné půjčky:
⇒ SMS půjčka ihned na účet
⇒ Půjčky bez registru a bez ručení
⇒ Půjčky do 10000 Kč ihned
⇒ Krátkodobé půjčky bez registru ihned
⇒ Půjčky na mateřské dovolené
⇒ Půjčka před výplatou
⇒ Půjčka na auto
⇒ Konsolidace půjček
⇒ Americké hypotéky
Úvěrové produkty...
Tři základní pravidla bezpečného a zodpovědného půjčování:
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.
Pokud máte více půjček či úvěrů a máte občas problémy s jejich splácením, informujte se o produktu konsolidace půjček (sloučení dluhů).