Slouží totiž k řešení nouzovek. Každý rok pokukujeme po parádní dovolené u moře nebo zimních radovánkách na horách. A kdo by se na dovolenou po pracovním vytížení netěšil! Jenže někdy to s penězi na dovolenou zrovna moc nevyjde. Řešením pak může být půjčka, a pokud má rodina již nějaké finanční závazky a na běžný úvěr by už nedosáhla, může být volbou půjčka bez nahlížení do registru dlužníků.
Je však dobrým nápadem řešit naši touhu po zahraniční dovolené nebo po lyžovačce tímto způsobem? Jistě ne. Tato půjčka je totiž poměrně riziková a měla by sloužit pouze k řešení nouzových situací.
A tak se musí i systémově řešit. Pokud nám nevyjdou peníze na koupi dovolené, kterou jsme si vybrali a se kterou jsme předem počítali, je něco špatně. Většinou je důvodem nulový nebo příliš slabý návyk tvořit si finanční rezervu. Jenže zrovna finanční rezerva je základním kamenem zdravého hospodaření s rodinným rozpočtem.
Jak na to jít správně? Správná praxe je v tomto případě taková, že na dovolenou si odkládáme systematicky, dlouhodobě, nejlépe na oddělený a zdarma vedený účet. A odkládáme nejen na dovolenou, ale i na horší časy, kdy se do kupy semele třeba oprava auta i koupě nové pračky, protože ona se rozhodla, že sloužit už nebude – a oprava by byla podobně drahá jako nový přístroj s dvouletou zárukou. S finanční rezervou to zvládneme ustát bez ztráty kytičky.
Kdo je schopen systematicky si tvořit finanční rezervy, většinou ani půjčku bez nahlížení do dluhových registrů k ničemu potřebovat nebude. Nicméně, život není jen černý nebo bílý. A někdy se to seběhne tak, že i lidé, kteří si finanční rezervy tvoří, se najednou ocitnou na suchu. K doplacení dovolené chybí pár tisícovek a termín splatnosti se neúprosně blíží.
Když k tomu tito lidé ještě mají i jiné půjčky, například hypotéku nebo spotřebitelský úvěr na domácí elektroniku, je najednou problémem půjčit si u banky na onen doplatek do ceny dovolené. Jako pohodlné řešení se nabízí právě půjčka bez nahlížení do registru dlužníků. Nikdo totiž moc nezkoumá, kolik dalších dluhů v domácnosti je. Jde většinou o půjčku na malou částku.
Je nabízené řešení správné? Pokud je to jen výjimka, pokud jsme si jistí budoucím příjmem a pokud se takový postup nestane pravidlem, tak ano.
Jestliže má rodina příjmy, které zaručí, že i půjčku na doplacení dovolené budou schopni splatit, nic v cestě k penězům nestojí. Ale ať se chystáme podepsat smlouvu o jakékoliv půjčce, vždy váhejme a důkladně čtěme i počítejme.
Co nás musí zajímat především? Cena půjčky (tedy RPSN), měsíční splátky, celková částka zaplacená za půjčku. A také podmínky při problémech se splácením. Vstřícnost společnosti zanesená v jejích obchodních podmínkách značí poctivou praxi i úmysly.
11.4.2018
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.