26.5.2019 – Vzít si půjčku a na splátkách nezaplatit nic navíc - to je asi přáním každého, kdo si potřebuje půjčit peníze. A je jedno, jestli sháníte finanční prostředky na nákup auta nebo na rychlé pokrytí náhlých výdajů před výplatou. Existují na finančním trhu půjčky a kdo je poskytuje?
Pokud člověk řeší pár dnů před výplatou porouchanou pračku či nutnou opravu auta, a nemá v zásobě dostatečnou hotovost, může sáhnout po některé z tzv. rychlých půjček před výplatou. Těch je na trhu nepřeberné množství, jejich hlavní nevýhodou ovšem je, že za pár půjčených tisícovek na dobu jednoho nebo dvou týdnů zaplatíte až několik set nebo tisíc korun navíc.
V této oblasti ale existují výjimky, které po vás nebudou požadovat nic navíc - půjčí vám bez navýšení. Za všechny jmenujme například půjčku Zaplo, kde můžete napoprvé získat až 8000 Kč až na 30 dní a vrátíte jenom to, co jste si půjčili. Ale pozor - u druhé a další půjčky už se poplatkům za poskytnutí úvěru nevyhnete.
I v oblasti větších úvěrů lze najít produkty, které po vás nebudou chtít nic než splacení toho, co jste si půjčili. Někteří prodejci aut poskytují možnost bezúročné půjčky na auto. Zkrátka si vezmete úvěr na koupi vozu, například s dvouletou splatností, a na splátkách nezaplatíte nic navíc.
Jaký to má háček? Zpravidla je nutné si v těchto případech sjednat havarijní pojištění, které vás pak může přijít na deset nebo i patnáct tisíc ročně. Nicméně to nelze považovat za zásadní problém - "havarijko" vám může v případě problémů ušetřit mnoho starostí.
Další oblastí, kde u najdeme půjčky s nulovým úrokem, je splátkový prodej - tedy účelový spotřebitelský úvěr, který si sjednáte přímo u obchodníka. Tuto možnost můžeme typicky najít u prodejců domácích spotřebičů nebo elektroniky - ať už se jedná o eshopy nebo kamenné prodejny. Podobně jako u automobilů je zde hlavní hnací silou prodejce prodat výrobek, nikoliv vydělat na půjčce. Takže žádných zásadních záludností se nejspíše obávat nemusíte.
Spíše je potřeba si ohlídat, jestli cena daného výrobku není přehnaně vysoká oproti konkurenci, případně jaké má daný obchod reference zákazníků, reklamační proces apod.
I když nový zákon o spotřebitelském úvěru, který je v platnosti od 1.12.2016, zajišťuje větší ochranu spotřebitele, než tomu bylo předtím, stále je nezbytné pamatovat na některé hlavní zásady bezpečného půjčování. A to platí zejména u produktů, které lákají na nulové úrokové sazby. Především je nutné důkladně si přečíst smlouvu o půjčce a všeobecné obchodní podmínky. Je totiž možné, že ono "zdarma" bude nakonec vykoupeno nečekanými poplatky. Splátky úvěru plaťte vždy včas, pro jistotu si ale zjistěte, jaké jsou sankce za opožděné splátky. Některé méně solidní společnosti totiž nastaví pokuty a sankce nepřiměřeně vysoko a "vydělávají" na klientech, kteří se opozdí se splácením.
(Aktualizováno)
Úvěrové produkty...
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.