14.6.2024 – Půjčka na směnku dle Zákona o spotřebitelském úvěru již není možná. Ale řešení pro tzv. problémové klienty existuje i dnes. Jaké?
Ti, kteří se nechtějí zabývat doložením příjmů nebo mají méně závažné negativní záznamy v registrech, se mohou zajímat například o půjčky bez registrů - více informací uvádíme zde.
Původní článek k tématu "Půjčky na směnku" publikovaný dříve uvádíme níže – informace v textu již ale nejsou aktuální a nekorespondují se současnou právní úpravou v oblasti spotřebitelských úvěrů (více informací zde).
V případě půjček na směnku ihned "přijedeme" věřitel za žadatelem dorazí až domů a poskytne finanční prostředky rychle a bez složité administrativy a papírování. Jaká jsou u těchto úvěrů rizika a na co je potřeba dát si pozor?
Kdo si potřebuje půjčit rychle, bez velké byrokracie a nemůže vyřizováním půjčky na směnku ztrácet čas, má možnost využít služeb soukromých společností, které poskytují půjčky oproti podpisu směnky "nonstop" - pracovníci společnosti přijedou prakticky kdykoliv k žadateli až domů (odtud název "půjčka na směnku přijedeme"). Zpravidla se s touto službou setkáme ve velkých městech (Praha, Brno, Ostrava apod.) I zde ale platí, že snadnost a dostupnost půjčky bývá vyvážena cenou a vyššími riziky.
Směnkou se dlužník zavazuje a zároveň vzdává možnosti zpochybnit pozdější údaje a ujednání. S tímto cenným papírem může věřitel rovnou k soudu, a proto je vhodné raději dvakrát číst a jednou podepisovat. Vždy je potřeba podepisovat směnku zcela vyplněnou. Pokud chybí částka, může si později směnečný věřitel dopsat cokoliv. A tvrzení, že později doplní částku podle klientových možností, je spíše znakem podvodného jednání, než vstřícností.
Stejně tak by měla mít směnka datum, aby bylo jasné, kdy je potřeba peníze vrátit. V opačném případě by se mohlo stát, že věřitel pak doplní datum splatnosti na dřívější termín, než bylo původně domluveno. A doba splatnosti se tak může například z jednoho roku zkrátit na 6 měsíců.
Soukromé půjčky s podpisem směnky jsou sice velmi rizikové, na druhé straně mohou potřebnou hotovost zajistit velmi rychle a prakticky nonstop - peníze jsou vypláceny ihned oproti podpisu směnky. Zájemce o půjčku si ale musí dát dobrý pozor na to, co podepisuje, a zda jsou všechny údaje vyplněny tak, jak mají být.
Ve sporných případech je na dlužníkovi, který podepsal směnku, aby prokazoval, proč je směnka neplatná nebo proč majitel směnky není v právu. Namístě je tedy velká opatrnost předtím, než směnku dlužník podepíše. Pokud půjčenou částku nevrátí, věřitel bude mít vymáhání dluhu velmi ulehčeno. Hrozba exekuce je v tomto případě mnohem větší než u jiných typů půjček.
Pokud se zájemce o půjčku nechce vystavovat rizikům, která jsou s podpisem směnky spojená, může využít některou z "klasických" nebankovních půjček online. I s těmito produkty je možné získat peníze již během několika minut.
Jaký má tedy směnka smysl, když po změně Zákona o spotřebitelském úvěru v roce 2016 půjčka na směnku již není možná? Zjistěte, kdy je směnka stále relevantní, jaká jsou její pravidla a proč byste se měli vyhýbat nelegálním půjčkám na směnku. Poznejte bezpečné alternativy a možnosti obrany v případě, že jste směnku již podepsali. Dozvíte se to v článku Má směnka smysl, když je půjčka na směnku již zakázaná?
(Aktualizováno)
Úvěrové produkty...