Dnes je čtvrtek 21.listopad, svátek má Albert
  • Informace pro spotřebitele:
  • Půjčky a úvěry
  • Spoření a investice

Peníze odeslané na špatný účet – kdy se vám vrátí?

Splést se v zadávání číslic při platbě na účet může každý, i když zpětná kontrola chybu minimalizuje. Někdo zadané číslice několikrát kontroluje, jiný nad tím mávne rukou a spoléhá na pomoc banky, kdyby udělal chybu. Někdy to ale není snadné a peněz se dočkáme až díky soudu. Co se dá dělat, když peníze omylem odešleme na chybný účet?

Neexistující číslo účtu

Dobrou zprávou je, že když přidáte o číslo méně nebo více, platba se vám pravděpodobně vrátí zpět a nebudete muset dělat vůbec nic. Podobně tomu je, když číslice zpřeházíte. Čísla účtů totiž nejsou bankami generována náhodně, ale používají k tomu klíč České národní banky. Zpřeházené číslo nemusí pravidlům vyhovovat a platba se vám rovněž vrátí zpět. Každá platba prochází automatickou kontrolou. Trefit se můžete i do čísel neexistujícího účtu. V těchto případech platba neodejde, nebo se do dvou až tří dnů sama vrátí.

S určitou pravděpodobností se lze trefit do existující kombinace čísel a peníze odejdou na nesprávný bankovní účet. Platba z účtu odejde a nevrátí se zpět. Jaké jsou možnosti?

Storno transakce

Kdo zadá termín splatnosti druhý nebo jiný pozdější den, má šanci transakci stornovat. Jde to v internetovém bankovnictví, lepší ale bude kontaktovat přímo banku. Jestliže je platba zadána během pracovní doby banky a ve všední den, přičemž zadávající splatnost nijak neodkládal, odeslání už se nic nebrání. Malou šanci na storno člověk ale má, pokud bude dostatečně rychlý. Zahraniční platby jdou déle, u těch máte větší naději, že ještě nebyly vyexportovány. Pokud už peníze dorazily do zahraniční banky, ale nebyly odeslány konečnému příjemci, za storno se platí poplatky v řádech stokorun.

Peníze na cizím účtu

Když už peníze doputovaly na nesprávný účet, ještě nemusí být ztraceny v nenávratnu. Řešit se to musí přes vaši banku, a to pomocí formuláře, který bývá vyvěšen na webu společnosti, nebo osobně na pobočce. Banka vyzve majitele účtu či banku, jejímuž klientovi účet patří, k navrácení peněz. Nemá pravomoc chybně odeslané peníze převést rovnou zpátky, funguje jako prostředník. Ve většině případů majitel účtu reaguje na upozornění své banky a peníze vrátí poctivě zpět.




Bezdůvodné obohacení

Pokud příjemce nepošle platbu zpět, má klient nárok na sdělení jeho kontaktních údajů bankou, samozřejmě zase za poplatek. Funguje to tak, že když nepřijdou peníze zpět na účet do dvou až tří týdnů od odeslání žádosti, je třeba v bance vyplnit další formulář, ve kterém se žádá banka příjemce peněz o poskytnutí jeho identifikačních údajů. Jde to podle zákona o bankách i bez souhlasu majitele tohoto účtu, banka si za to naúčtuje poplatek. Příjemce je nejprve kontaktován napřímo, poslední možností je pak soudní řízení, jedná se totiž o bezdůvodné obohacení. Situaci může ještě více zkomplikovat, pokud peníze přistanou na obstaveném účtu dlužníka, který je v exekuci. Riziko, že se peníze k poškozenému vrátí až po nepříjemných průtazích, či dokonce vůbec, tak výrazně narůstá.

Když obdržíte cizí peníze na účet

Podobně pokud vám na účtu přibydou peníze, které vám nepatří, neutrácejte je, můžete být rovněž obviněni z bezdůvodného obohacení. Peníze vraťte na účet, odkud přišly, nebo se s dotazem obraťte na svou banku. Můžete také chvíli vyčkat na žádost o vrácení platby, pokud si nejste jisti, zda patřila vám, nebo ne.



19.2.2019






Finanční rádce

Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat? Čtěte zde.

Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky? Čtěte zde.

Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst zde.

Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více zde.

Všechny články »

Kategorie půjček