Žadatelé o důchod si mohou zvolit jeden ze dvou způsobů, jak peníze každý měsíc obdrží. Později samozřejmě mohou své rozhodnutí změnit. Jaké jsou možnosti vyplácení?
Styl vyplácení důchodů zůstává léta neměnný, podmínky tradiční a žádné velké změny se nechystají. Jde často o jediný zdroj obživy lidí v důchodu, proto je nutné, aby se peníze nedostaly do nesprávných rukou. Příjemcem důchodu je pouze oprávněná osoba, výjimečně jeho zákonný zástupce nebo zvláštní příjemce důchodu. Zákonitě bude i složitější zařídit si vyplácení peněz na bankovní účet, než je tomu například u výplaty.
Kdo se rozhodne nechat si vyplácet důchod na účet, čeká ho trocha byrokracie. A to v případě jakéhokoliv důchodu, nejen starobního. V bance si vyžádá potvrzení, že je účet opravdu jeho, a s tímto potvrzením pak navštíví Českou správu sociálního zabezpečení. Tiskopis s názvem "žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet - majitel účtu" je k dispozici přímo na ČSSZ, nebo na jejích webových stránkách ke stažení. Za potvrzení formulářů v bance se nic neplatí a vyřízeny jsou na počkání. Čerstvý žadatel o důchod musí formulář doručit sám osobně na ČSSZ. Pokud už důchod pobírá a jedná se pouze o změnu účtu, nabízí banky variantu odeslání do ČSSZ místo klienta.
Je nemyslitelné důchod vyplácet na bankovní účet, jehož vlastníkem není oprávněná osoba. Toho by totiž šlo snadno zneužít. Účet si proto musí zřídit buďto sám důchodce, nebo jeho manžel/manželka.
Jelikož některé manželské páry mají jen jeden společný účet v bance, myslí se i na tuto variantu. Příjemce důchodu musí vyplnit trošku jiný formulář, a to "žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky)". Manžel (manželka) musí s takovou výplatou důchodu souhlasit a příjemce důchodu musí mít právo disponovat s penězi na tomto účtu.
Důchod nelze zasílat ani na účet partnera, dětí či dokonce vnoučat. Je potřeba garantovat, aby se peníze využily zcela ve prospěch uživatele důchodu. Na účet musí mít důchodce disponibilní právo, pouze ve výjimečných situacích podle občanského zákoníku může být důchod vyplácen na účet oprávněného zákonného zástupce či opatrovníka.
Kdo má zájem o změnu vyplácení důchodu, musí počítat s tím, že to nějakou dobu bude trvat. Podle zákona je ČSSZ povinna provést změnu vyplácení důchodu nejpozději od splátky důchodu poslané ve třetím kalendářním měsíci po tom kalendářním měsíci, kdy byla uplatněna žádost o změnu způsobu vyplácení důchodu.
Důchody lze posílat jen do bank a záložen, s nimiž má ČSSZ uzavřenou dohodu, konkrétně dohodu o dodržování pravidel pro poukaz výplat důchodů na účty u bank. Jejich seznam najdeme rovněž na stránkách ČSSZ.
Podmínky pro vedení účtu musí být nastaveny tak, aby z něj mohly být zúčtovány a vráceny splátky důchodu, na které zanikl nárok z důvodu úmrtí jeho majitele. Na základě zmíněných pravidel vyžaduje ČSSZ vrácení těchto splátek důchodů od příslušných bank.
V posledních letech je zájem o vyplácení důchodů na účet vyšší než o vyplácení pomocí České pošty. Je takto vyplácena více než polovina všech důchodů.
21.2.2019
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.