Platební terminály se využívají pro rychlé, bezhotovostní platby elektronickou platební kartou. Jak fungují? Při platbě probíhá online komunikace terminálu se speciálními servery vaší banky. Tyto servery zkontrolují, zda máte na účtu dostatek peněz, zkontrolují, zda neutrácíte nad nastavený limit, a pokud se jedná o platbu vyšší než 500 Kč, kontrolují také, zda byl zadán správný PIN apod. Jestliže pak mají tato ověření kladný výsledek, transakce úspěšně proběhne.
U některých platebních terminálů není nutné ručně zadávat výši platby. Platí to pro ty terminály, které jsou propojené s pokladním systémem obchodu/provozovny, jsou však nepřenosné, a proto se hodí do míst, kde není třeba je přenášet. Naopak přenosné terminály vyžadují manuální zadání částky, a své užití nalézají např. v restauracích.
Jestliže jste majitelem embosované karty, pak budete u obchodníků bezhotovostně platit pomocí tzv. imprinteru neboli „žehličky“. Toto zařízení může mít více podob, ale funguje vždy na stejném principu: po vložení karty do přístroje dochází k vyražení údajů vyrytých na kartě na účtenku ze speciálního chemického papíru, kterou následně podepíšete.
Bankomat běžně známe jako zařízení umožňující výběr hotovosti z našeho účtu. Může sloužit ale i k mnoha dalším účelům, např. vložení hotovosti na účet, zadání žádosti o určitou službu či produkt, nebo uskutečnění jednorázové platby. Tuto poslední službu nabízí např. bankomaty České spořitelny, a to na jakýkoli účet v ČR až do výše 100 000 za den. Po vyplnění veškerých údajů (číslo účtu, kód banky apod.) bankomat provede příslušnou platbu. Více info na https://www.csas.cz/cs/caste-dotazy/pobocky-bankomaty-jednorazova-platba