Zdravotní pojištění zaměstnanců hradí zaměstnavatel a část odchází ze mzdy zaměstnanci. Vyměřovacím základem je úhrn příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob a nejsou od této daně osvobozeny, a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním.
Minimálním vyměřovacím základem zaměstnance je minimální mzda. Pokud by byl vyměřovací základ nižší, je zaměstnanec povinen zdravotní pojišťovně doplatit (prostřednictvím svého zaměstnavatele) pojistné ve výši 13,5 % z rozdílu těchto základů. Pokud je ale vyměřovací základ nižší z důvodů překážek na straně organizace, je tento rozdíl samozřejmě povinen doplatit zaměstnavatel.
Minimální vyměřovací základ je možné snížit na poměrnou část, která odpovídá počtu kalendářních dnů, pokud:
Maximální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění byl zrušen, což znamená i vyšší mzdové náklady pro zaměstnavatele. Zrušení stropu se promítne i na výši daně z příjmu fyzických osob, která se vypočítává ze superhrubé mzdy.
Z vyměřovacího základu se odvádí na zdravotní pojištění 13,5 %. Jednu třetinu (4,5 %) hradí zaměstnanec, dvě třetiny (9 %) hradí zaměstnavatel ze svých prostředků. Platba probíhá za jednotlivé kalendářní měsíce se splatností od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce.
Co se týká práce na DPP, z odměny do 10 000 Kč není odváděno zdravotní ani sociální pojištění, při částce nad 10 000 Kč je to stejné jako u klasického zaměstnaneckého poměru. U práce na DPČ je to stejné jako u klasického zaměstnaneckého poměru jakmile měsíční odměna přesáhne 2 500 Kč.
Nástrahy a rizika půjček
V oblasti úvěrů číhá mnoho rizik a nástrah. Jaké zásady bychom měli dodržovat?
Čtěte
zde.
Problémy se splácením
Získat půjčku dnes může být otázkou pár minut. Co dělat, když pak není na splátky?
Čtěte
zde.
Bezplatné poradny
Cestu ven z dluhové spirály mohou pomoci najít bezplatné finanční poradny. O některých z nich si můžete přečíst
zde.
Jak se vyhnout exekuci
Nestojíte o návštěvu exekutora? Dodržujte základní "bezpečnostní" zásady – více
zde.