Konsolidace půjček umožní sloučit současné dluhy do jednoho a platit méně. Jak tento produkt funguje a jaké jsou jeho typické parametry?
Většina poskytovatelů konsolidace dluhů umožní sloučení půčjek a úvěrů až do výše jejich celkové nesplacené části 500 000 až 1 000 000 Kč. Splatnost je podobná jako u spotřebitelských úvěrů - v některých případech to může být až 120 měsíců. Ve většině případů není vyžadována zástava nebo ručitel.
Konsolidace půjček funguje tak, že klient v podstatě zažádá o novou půjčku, pomocí níž se splatí všechny předchozí půjčky. A zůstane jen ta jedna nová, která se nastaví podle možností klienta splácet. Konsolidace půjček je sloučením více půjček do jedné. Může jít i o půjčky od více různých finančních společností, a to jak bankovních, tak nebankovních. Podobným pojmem je refinancování půjček, přičemž ale u refinancování může jít o změnu jedné jediné půjčky. Konsolidace dluhů musí proběhnout sloučením alespoň dvou úvěrů do jednoho. Lze konsolidovat i půjčky z kreditních karet a kontokorentních či revolvingových účtů.
Konsolidaci půjček umožňují jak banky, tak nebankovní společnosti. Banky obvykle nabízejí u nové půjčky nižší úrok, nebankovní společnosti zase umožňují řešit dluhy i těm, kteří mají záznam v registrech dlužníků. Zpravidla ale v tom případě vyžadují ručení nemovitostí nebo ručitele.
Více se dozvíte v článku Konsolidace půjček bez registru
Pokud chce klient refinancovat své dluhy, musí splnit několik základních podmínek. Ty nejsou nastaveny zákonem, ale stanovuje si je každá úvěrová společnost (banka i nebankovní instituce) sama dle svých obchodních záměrů.
Podmínky bývají následující:
Pokud klient uvažuje o sloučení stávajících půjček, vždy musí vědět, zda jeho současné půjčky lze předčasně splatit bez sankcí a poplatků. Pokud by předčasné splacení nebylo možné zdarma, konsolidace by se ve výsledku vůbec nemusela vyplatit. Produkty zatížené vysokými sančními poplatky je lepší z refinancování vyloučit.
Pro získání konsolidace je potřeba zpravidla splňovat tyto podmínky: